Вторник, 14.05.2024, 08:16 | Приветствую Вас Гость | Регистрация | Вход

Наследство в Украине

Главная » Статьи » Наследственные дела » Наследственное право

Тонкощі нотаріального оформлення ощадкнижок як частини спадщини

 

Коли стало зрозуміло, що за радянськими книжками Ощадбанку будуть повертати кошти, люди кинулися до кас, щоб їх одержати. Але є й такі, що не дожили до цього знаменного дня. Їхні спадкоємці, які давно вже прийняли спадщину і навіть вже якось розпорядилися нею, зіткнулися з проблемою виплати цих грошових коштів, адже спадщину їм було видано на майно. Наші шановні бюрократи, касири та інші «розумні люди» Цивільний кодекс не читали і що таке майно – не знають. І що об’єктами цивільних прав є речі, у т. ч. гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуг тощо (ст. 177 ЦК України). Тобто, що майном є сукупність речей, а також майнові права та обов’язки, і поняття речей включає в себе грошові кошти (ст. 190 ЦК України).

Отже, людина-спадкоємець не переоформила на себе ощадну книжку, але їй видано свідоцтво про право на спадщину і нотаріус не включив до складу спадкового майна ощадні книжки тому, що особа не зважала на те, що за цими книжками можна щось отримати. Звісно ж, Ощадбанк відмовляється видавати грошові кошти.

Ощадкнижка як частина спадщини

Ця людина добросовісно йде до цього нотаріуса і заявляє, що він видав свідоцтво не на весь склад спадкового майна, і що цю помилку потрібно виправити, видавши ще одне свідоцтво на право спадщини грошових коштів, які знаходяться в установах банків. Ця вимога передбачена і в п. 123 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України: «Спадкоємцям, які одержали свідоцтво про право на спадщину певної частини спадкового майна,  в подальшому  видаються наступні свідоцтва про право на спадщину інших частин спадкового майна, яке не перераховане в раніше виданому свідоцтві», і пп. 4 п. 112 про те, що видача свідоцтва  про  право  на  спадщину  спадкоємцям,  котрі прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.

Але дуже цікаво в цій ситуації діє нотаріус. Він вимагає довідку з ощадбанку про те, чи не було на ці книжки складено розпорядження власника на випадок його смерті. Ощадбанк видає таку довідку, в якій зазначає , скажімо, що стосовно двох ощадних книжок  розпоряджень надано не було, а щодо інших були такі розпорядження на рідного брата спадкоємця. Проте цей рідний брат не прийняв в установлені законом строки спадщини, більше того, написав нотаріально посвідчену відмову про прийняття спадщини, яку віддав своїй сестрі – спадкоємиці, що прийняла спадщину. Наш супер-нотаріус каже, що ця відмова була дійсна лише в первинному обсязі прав спадкоємців, а не щодо нових умов, що виявилися вже згодом (те, що ці умови виникли після строку на прийняття спадщини нотаріус до відома не взяв без жодних підстав). Тобто йому (брату) потрібно написати нову відмову, «свіженьку». І тут цей нотаріус помічає, що в спадковій справі цей рідний брат не значиться. Нотаріус у цьому випадку робить геніальний висновок про те, що його треба залучити до цієї спадкової справи. І змушує сестру (мовляв, якщо ти хочеш отримати гроші з книжки, то напиши заяву такого-то змісту) написати заяву про залучення її рідного брата до спадкової справи.

Нотаріуси щось наплутали?

Звісно, нотаріус накрутив такий клубок, який йому ж таки треба розмотувати, але я особисто ніяк не можу зрозуміти - навіщо? Невже так складно було надати можливість цій спадкоємиці отримати ту мізерну суму коштів – видати їй додаткове  свідоцтво про право на спадщину. Чи це нотаріус перепрацював трохи, чи може хоче відчути свою значущість? Але, вибачте, шановні юристи, невже хтось скасовував наслідки неприйняття спадщини в установлений законом термін і спосіб? Навіщо робити із суспільства раба паперової роботи, яка вбиває наш вільний час і дорогоцінні нерви.

На жаль, у нашій адвокатській практиці часто трапляються кумедні, казусні та непередбачувані випадки. Але так хочеться, щоб їх було менше. Можливо, колись настане час, і людина зможе скористатись своїми правами тією мірою, в якій вони їй надані законом.

 

Позиція нотаріуса

Нотаріус завжди у своїй діяльності керується ЗУ «Про нотаріат» та Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Глава 3 даної Інструкції зазначає, що свідоцтво про право на спадщину видається за заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку,  встановленому цивільним законодавством, на ім'я всіх спадкоємців або, за їхнім бажанням, кожному з них окремо.

При цьому в кожному свідоцтві зазначається все спадкове майно,  перелічуються всі спадкоємці та визначається частка спадщини спадкоємця, якому видається свідоцтво про право на спадщину. Якщо свідоцтво про право на спадщину видається державним нотаріусом не на всю спадщину, в його тексті зазначається, яка частка спадщини залишається відкритою.

У даному випадку не було включено все майно та всі спадкоємці, а також не зазначалось, яка частка спадщини є відкритою.

Спадкоємці, котрі пропустили строк для прийняття спадщини, можуть бути за згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину, включені до свідоцтва про право на спадщину як такі, що прийняли спадщину. Така згода спадкоємців повинна бути викладена у письмовій формі та подана державній нотаріальній конторі до видачі свідоцтва про право на спадщину.

Якщо один або кілька спадкоємців за законом позбавлені можливості подати документи, що підтверджують наявність підстав для закликання їх до спадкоємства за законом (наприклад, вони не знали, що існують ощадні книжки або те, що згодом держава буде провадити виплати по них), вони можуть бути за письмовою згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину і подали докази родинних, шлюбних чи інших відносин із спадкодавцем, включені до свідоцтва про право на спадщину. Така згода спадкоємців оформляється у вигляді письмової заяви (ч.2 ст. 1272 ЦК України).

Із аналізу законодавства про нотаріат

 

Позиція Ощадбанку

Свідоцтво про право на спадщину на грошовий вклад, щодо якого вкладник не зробив розпорядження банківській установі, після смерті вкладника видається спадкоємцям за законом на  загальних підставах.

Якщо заповіт зроблено на все майно заповідача, без конкретної вказівки про вклад, то при наявності заповідального розпорядження в банківській установі свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вклад не видається. Вклад видається банківською установою особам, зазначеним у заповідальному розпорядженні.

У п. 120 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України наголошується, що державний нотаріус на прохання спадкоємців померлого має право зробити запит до банківських установ про наявність на ім'я померлого вкладів. Відповідно до ст. 46 Закону "Про нотаріат" банківські установи повинні подати відомості в строк, вказаний нотаріусом. Це є правом, а не обов’язком нотаріуса виявляти вклади померлого в банківських установах. 

Матеріали із www.oschadnybank.com/ua/

 

Джерело: http://www.yur-gazeta.com/ru/article/1489/

Категория: Наследственное право | Добавил: kurinskiy (01.01.2011)
Просмотров: 3859 | Теги: банківського вкладу, банківський вклад, банковский вклад, ощадкнижок, спадкування, ощадкнижка, оформлення | Рейтинг: 0.0/0