Вторник, 14.05.2024, 03:41 | Приветствую Вас Гость | Регистрация | Вход

Наследство в Украине

Главная » Статьи » Наследственные дела » Наследственное право

ЮРИДИЧНІ НАСЛІДКИ ВИЗНАННЯ ВСЬОГО ЗАПОВІТУ НЕДІЙСНИМ (ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТ)

Ковальчук Ярослав

 Провідний юрисконсульт фрахтово-комерційної служби Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»

 

Загальновідомим є той факт, що недійсними можуть визнаватися як усі положення заповіту, так і деякі з них. Предметом нашого розгляду буде практичне застосування одного з аспектів вищезазначеного судження.

Визнання всього заповіту недійсним тягне за собою настання певних юридичних наслідків. В чому вони полягають? Відповідь на це запитання міститься в частині 4 статті 1257 Цивільного кодексу України, що вступив у дію 1 січня 2004 року (надалі – ЦК України). Ознайомимося зі змістом вищенаведеного припису закону.

Згідно ч. 4 ст. 1257 ЦК України у разі недійсності заповіту спадкоємець, який за цим заповітом був позбавлений права на спадкування, одержує право на спадкування за законом на загальних підставах. Прокоментуємо дану правову норму.

Спадкоємець за законом, якому спадкодавець у своєму визнаному недійсним заповіті прямо чи опосередковано заборонив успадковувати власну спадщину, закликатиметься до її прийняття на підставі безпосередніх приписів ЦК України. Як саме це положення реалізовується на практиці?   

Приклад № 1.

Спадкодавець Григоренко Петро Степанович, не підписавши свій заповіт, передав у спадок усе власне майно своєму брату – Григоренку Віктору Степановичу, позбавивши при цьому в прямій формі права на спадкування свою дружину – Григоренко Тетяну Романівну та свого сина – Григоренка Михайла Петровича. Яким саме чином відбуватиметься розподіл спадкової маси в даному випадку?

У вищевказаному заповіті відсутній підпис заповідача. Тому усі положення цього правочину на підставі ч. 4 ст. 203, п. 1 ч. 2 ст. 215, п. 1 ч. 2 ст. 1247 та ч. 1 ст. 1257 ЦК України будуть визнані недійсними.

Однак розподіл спадщини все одно здійснюватиметься. Підставою для реалізації цього юридичного факту будуть не положення, що викладені в заповіті Григоренка Петра Степановича, а приписи, які зазначені у ст. ст. 1258, 1261-1262 ЦК України.

Григоренко Тетяна Романівна і Григоренко Михайло Петрович є представниками 1-ої черги спадкоємців за законом. Григоренко Віктор Степанович належить до 2-ої черги спадкоємців за законом.

Отже, до прийняття спадщини закликатимуться тільки представники 1-ої черги спадкоємців за законом. А фізичні особи, які належать до інших черг спадкоємців за законом, у цьому процесі участі не братимуть.

Розміри спадкових часток Григоренко Тетяни Романівни та Григоренка Михайла Петровича є рівними. Тому кожен з цих учасників цивільно-правових відносин стане власником по 1 : 2 = ½ частини спадщини.

Григоренко Віктор Петрович закликатиметься до розподілу спадкової маси тільки тоді, коли як Григоренко Тетяна Романівна, так і Григоренко Михайло Петрович:

1.         або будуть усунені від права на спадкування;

2.         або не приймуть спадщину;

3.         або відмовляться від прийняття спадщини.

Приклад № 2.

Спадкодавець Шмаровенко Оксана Павлівна, зазнавши фізичного насильства зі сторони своєї тітки – Червоненко Зінаїди Леонідівни, передала їй у спадок усе власне майно, позбавивши при цьому в непрямій формі права на спадкування свого чоловіка – Шмаровенка Сергія Дмитровича, свою доньку – Головко Ірину Сергіївну і свого брата – Царенка Ростислава Павловича. Яким саме чином відбуватиметься розподіл спадкової маси в даному випадку?

Вищевказаний заповіт складений під впливом фізичного насильства. Тому усі положення цього правочину на підставі ухваленого судом рішення будуть визнані недійсними.

Однак розподіл спадщини все одно здійснюватиметься. Підставою для реалізації цього юридичного факту будуть не положення, що викладені в заповіті Шмаровенко Оксани Павлівни, а приписи, які зазначені у ст. ст. 1224, 1258, 1261-1263 ЦК України.

Шмаровенко Сергій Дмитрович і Головко Ірина Сергіївна є представниками 1-ої черги спадкоємців за законом. Шмаровенко Ростислав Павлович належить до 2-ої черги спадкоємців за законом. Червоненко Зінаїда Леонідівна є членом 3-ої черги спадкоємців за законом.

Отже, до прийняття спадщини закликатимуться тільки представники 1-ої черги спадкоємців за законом. А фізичні особи, які належать до інших черг спадкоємців за законом, у цьому процесі участі не братимуть.

Розміри спадкових часток Шмаровенка Сергія Дмитровича та Головко Ірини Сергіївни є рівними. Тому кожен з цих учасників цивільно-правових відносин стане власником по 1 : 2 = 1/2 частини спадщини.

Шмаровенко Ростислав Павлович закликатиметься до розподілу спадкової маси тільки тоді, коли як Шмаровенко Павло Дмитрович, так і Головко Ірина Сергіївна:

1.         або будуть усунені від права на спадкування;

2.         або не приймуть спадщину;

3.         або відмовляться від прийняття спадщини.

Червоненко Зінаїда Леонідівна незаконно сприяла складенню заповіту на свою користь. Тому цей спадкоємець у встановленому законом порядку буде усунений від права на спадкування.

 

 

Джерело: http://www.justinian.com.ua/article.php?id=3007

Категория: Наследственное право | Добавил: kurinskiy (31.12.2010)
Просмотров: 3428 | Теги: отмена, недійсний, заповіт, завещания, скасування, заповіту, Визнання, недействительным | Рейтинг: 0.0/0