Четверг, 02.05.2024, 22:54 | Приветствую Вас Гость | Регистрация | Вход

Наследство в Украине

Главная » Статьи » Наследственные дела » Cпоры о наследстве

Право на зміну черговості спадкування

Ухвала колегії суддів Судової палати

у цивільних справах Верховного Суду України

від 6 червня 2007 р.

(в и т я г)

 

У жовтні 2005 р. Ч. звернувся до суду з позовом до К. про усунення від права на спадкування. Він зазначив, що 28 березня 2005 р. померла його рідна сестра — Т. Після її смерті відкрилася спадщина на 1/2 частину квартири у м. Києві. Зазначену частину квартири успадкував М. — син померлої, який 22 квітня 2005 р. теж помер.

Посилаючись на те, що право на спадкування за законом після смерті М. має батько померлого — відповідач К., який ухилявся від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця, позивач просив усунути відповідача від права на спадкування.

Згодом Ч. змінив заявлені ним позовні вимоги та просив визнати за ним право на спадкування разом із К. Він повідомив, що протягом тривалого часу опікувався, матеріально забезпечував та надавав іншу допомогу своїй сестрі Т. і племіннику М., а тому вважає, що набув право на спадкування разом із К.

Оболонський районний суд м. Києва рішенням від 31 січня 2006 р. у задоволенні позовних вимог Ч. відмовив.

Апеляційний суд м. Києва рішенням від 15 лютого 2007 р. рішення суду першої інстанції скасував та ухвалив нове, яким за Ч. визнав право на спадкування разом із К.

У касаційній скарзі К. просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції і залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Суди встановили, що 28 березня 2005 р. померла Т. — сестра позивача та колишня дружина відповідача. Після її смерті відкрилася спадщина на Ѕ частину квартири, яка була прийнята М. — племінником позивача та сином відповідача. 22 квітня 2005 р. М. помер.

Відповідно до ч. 2 ст. 1259 ЦК фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Встановивши, що спадкодавець М. був повнолітньою працездатною особою і не потребував сторонньої допомоги та що такої допомоги позивач йому не надавав, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для визнання за позивачем права на спадкування разом із відповідачем.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та визнаючи за Ч. право на спадкування після померлого М., апеляційний суд дійшов помилкового висновку про те, що позивач набув право на спадкування разом із К., оскільки протягом тривалого часу надавав матеріальну допомогу спадкодавцям.

 

При цьому апеляційний суд не врахував, що спадкодавець М. такої допомоги не потребував і що, відповідно, позивач її йому не надавав, а черговість одержання права на спадкування може бути змінено лише за умови тривалого часу опікування, матеріального забезпечення, надання іншої допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Безпідставно скасувавши законне та обґрунтоване рішення суду першої інстанції, апеляційний суд неправильно застосував норми матеріального права до спірних правовідносин, що призвело до неправильного вирішення спору та помилкового скасування рішення суду першої інстанції.

За таких обставин рішення апеляційного суду підлягає скасуванню із залишенням у силі рішення суду першої інстанції з підстав, передбачених у ст. 339 ЦПК.

Керуючись статтями 336, 339 ЦПК, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України касаційну скаргу К. задовольнила: рішення Апеляційного суду м. Києва від 15 лютого 2007 р. скасувала, рішення Оболонського районного суду м. Києва від 31 січня 2006 р. залишила в силі.

 

Джерело: http://www.scourt.gov.ua/

Категория: Cпоры о наследстве | Добавил: kurinskiy (31.12.2010)
Просмотров: 3091 | Теги: изменение очереди наследования, Зміна черговості спадкування | Рейтинг: 0.0/0